Supervize
Supervize
Práce v pomáhajících profesích je náročná a vyžaduje spoustu energie. Každodenní kontakt s lidmi, etická dilemata a nekomfortní situace, ve kterých musíme zachovávat profesionalitu, na nás kladou velké nároky, a proto o sebe potřebujeme pečovat. Jedním z nástrojů podpory je právě supervize.
Poskytuje prostor, kde se můžeme zastavit uprostřed běhu každodenních povinností a věnovat se reflexi vlastní práce. Umožňuje nám zkoumat naše vztahy s klienty a klientkami, s týmem, ale i to, jak se v pracovním prostředí cítíme a jak nás naše práce ovlivňuje v osobním životě.
Specializuji se především na supervizi v sociálních službách a pracuji také s psychoterapeuty*kami.
Individuální supervize
Skupinová supervize
Týmová supervize
Supervize vedení
Když jsem se kdysi rozhodovala, co studovat, nejvíc mě lákala sociální práce. Život mě nakonec zavedl trochu jinam, ale do sociálních služeb se teď s velkou úctou vracím v roli supervizorky.
Moje profesní cesta vedla přes studium Policejní akademie ČR a psychologie na FF UK. Pět let jsem působila ve školské primární prevenci a vzdělávání pedagogů, poté dva roky jako školní psycholožka. Ze školství jsem odešla do soukromé psychoterapeutické praxe, která je nyní těžištěm mé práce. V rámci stáží a dobrovolnictví jsem nahlédla do mnoha neziskových organizací a sociálních služeb. Dlouhodobě jsem působila jako dobrovolnice v Latě (mentoringový program pro děti a mladé) a v Rozkoši bez rizika, krátkodobě jsem získala zkušenosti v DST Sananim, Dětském krizovém centru, terénních programech Drop Inu, Bílém kruhu bezpečí, DST Ondřejov aj.
Absolvovala jsem komplexní psychoterapeutický výcvik Terapie v postmoderně (Gaudia, akreditace ČAP) a řadu dalších kurzů v oblasti postmoderních terapií, krizové intervence, transakční analýzy aj. A protože mě baví vzdělávat se, přemýšlet a pracovat s lidmi, které baví jejich práce a vidí v ní smysl, rozhodla jsem se studovat supervizi na FHS UK, kde budu začínat třetí rok výcviku.
Supervizi sama často aktivně využívám jako prostor, kde se mohu zastavit a prozkoumávat pracovní témata bez tlaku a strachu z odsouzení, že svou práci dělám špatně. Pomáhá mi udržet motivaci a nadšení pro moji práci. Zároveň se po ní většinou cítím o něco lehčí a schopnější zvládat pracovní výzvy.
Takový prostor pro reflexi a podporu chci nabídnout i lidem, kteří se mnou v supervizi pracují — aby odcházeli s větší lehkostí, s větší důvěrou ve vlastní schopnosti a zvědavostí, co všechno se dá v naší práci objevit. Cílem není Vás v supervizi rozložit, ale podpořit.
Ve své práci vycházím z postmoderních přístupů (systemicko-kolaborativně-narativních, přístup zaměřený na řešení). Opírám se o několik klíčových principů:
Spolupracující přístup
Ve své supervizní práci kladu důraz na partnerství. Se supervidovanými spolupracuji na rovnocenné úrovni, respektuji jejich názory a zkušenosti a vnímám je stejně důležité jako své vlastní. Během supervizních setkání se snažím vytvořit prostor pro otevřený dialog, kde můžeme sdílet myšlenky a reflexe bez obav a odsuzování. Nestavím se do role hodnotitelky, kontrolorky ani expertky, která ví všechno, ale spíše parťačkou, která klade otázky a podporuje Vás v hledání vlastních odpovědí.
Neexpertní pozice
V supervizi nejsem v pozici odbornice na přinášená témata, ale na vedení dialogu, který podpoří supervidované k využívání vlastních zkušeností a silných stránek. Supervizi chápu jako prostor pro reflexi vlastních přesvědčení a úhlů pohledů, které ovlivňují naši práci a mohou mít vliv na naše interakce s klientkami a klienty. V praxi to vypadá tak, že se snažím se klást užitečné otázky, které otevírají pro toto zamýšlení prostor.
Jedinečnost situací a pluralita perspektiv
Každá situace je jedinečná, ovlivněná kontextem a kulturou, a má své specifické charakteristiky, které je potřeba respektovat. Existuje mnoho cest a způsobů, jak užitečně přistupovat k jakékoli konkrétní situaci či problému. Nejsem příznivkyní univerzálních “pravd”, ale spíše si cením různých pohledů, přístupů a perspektiv, které mohou pomoci supervidovaným lépe porozumět individuálním potřebám klientů a klientek v rámci konkrétní služby a také poskytnout cenné nástroje a dovednosti pro jejich praxi.
Nabízím individuální, skupinovou a týmovou supervizi a supervizi vedení pro pomáhající profesionály*ky v sociálních službách, v psychoterapii a v dalších pomáhajících profesích.
Týmové a skupinové supervize nabízím v Praze a ve Středočeském kraji. Výjimky lze individuálně domluvit.
Individuální supervize probíhají v Paláci YMCA (Na Poříčí 1041, Praha 1) i online.
Doporučuji frekvenci alespoň 1x za dva měsíce. Je to z toho důvodu, aby se nám dařilo udržovat kontinuitu a lépe naši spolupráci směřovat.
Minimální délka týmových a skupinových setkání je pro mě 2 hodiny.
Supervize probíhají v rámci podmínek dohodnutého kontraktu mezi supervizorkou, supervidovanými a zadavatelem*kou (je-li), který kromě technických informací (kdo, kde, kdy) zahrnuje také témata, kterých se má supervize týkat, supervizní cíle, ošetření mlčenlivosti apod. Konkrétní znění kontraktu je vždy domlouváno a upřesňováno se zájemkyněmi a zájemci o službu.
Cena viz Ceník.
V případě dojezdu mimo Prahu cena obsahuje také cestovné, které pokrývá součet cestovních náhrad a náhrady za čas strávený na cestě.
Seznam je zveřejněn s laskavým svolením všech uvedených organizací.
2024 - dosud Lata, z. s. - skupinová supervize pro dobrovolnice a dobrovolníky v mentoringovém programu Ve dvou se to lépe táhne
2024 - dosud Psychoterapeutické centrum Gaudia - skupinová supervize pro terapeutky a terapeuty v Trainee programu
2024 - dosud Křižovnická pečovatelská služba - individuální supervize řízení
2024 - 2025 Eliseus, z. s. - individuální případová a podpůrná supervize ve službě SAS
2024 - 2025 Sdružení pro integraci a migraci - individuální supervize v terénním programu
klaravozechova@gmail.com
tel.: 605 015 244 (pokud se nedovoláte, napište prosím sms, že voláte ohledně supervizí, zavolám zpět, až budu moci)